Heb je zin in adembenemende natuur? Een beetje avontuur? Azuurblauwe meren, majestueuze bergen, idyllische valleien? En wil je een actieve vakantie, én met de trein naar je bestemming? Je zou denken dat dit allemaal tegelijk wat veel gevraagd is, maar het bestaat! Onze duurzame lifestyle-expert Marieke Eyskoot wandelde in Slovenië en geeft haar beste tips.

Moeder Natuur is geweldig

Slovenië is prachtig. Er is ongerepte natuur, vol imponerende kloven, een ontelbaar aantal watervallen, bruisende rivieren – en dat alles in zo’n beetje alle kleuren groen en blauw die je je kan voorstellen. De Sloveense Alpen zijn indrukwekkend. Te voet door de dalen lopen vervult je met ontzag voor Moeder Natuur. Wandelen creëert sowieso een heel directe ervaring van je omgeving, alsof je er echt onderdeel van bent (en dat zijn we natuurlijk ook!). Het viel Meneer Eyskoot en mij op dat echt nergens zwerfafval lag. Zou die constante aanwezigheid van zo veel waanzinnige natuur je er respectvoller mee laten omgaan? Je haalt het misschien helemaal niet in je hoofd plastic zakken, verpakkingen en blikjes in zulke schoonheid te kieperen.

Marieke Eyskoot geeft reistips voor een duurzame vakantie naar Slovenië | Foto's: Marieke Eyskoot voor BinnensteBuiten

De Juliana Trail

Wij waren op zoek naar een wandelvakantie, maar wilden niet door de bergen klimmen. Juist van beneden vind ik bergen altijd het mooiste om te zien. Het leek ons fijn om met al onze spullen in een rugtas te lopen – maar veel ervaring met zulke reizen hebben we niet, dus we besloten van hostel naar hostel te gaan. Een volgende keer wagen we ons wellicht aan tent met slaapzak! Daarnaast is het voor ons altijd essentieel dat je er met de trein en/of bus heen kan reizen. Als je dit bij elkaar optelt, is de Juliana Trail in Slovenië één van de reizen waar je bij uitkomt.

Het is een tocht van 270 kilometer door de dalen van de Sloveense Alpen, in het Triglav Nationaal Park. In 16 etappes loop je gemiddeld zo’n 17 kilometer per dag (maar vaak wat meer) – en je kunt er nog een paar etappes aan vast plakken om meer te zien. Als ik het zo opschrijf, klinkt het iets makkelijker dan het is. Zelfs door de dalen kom je nog behoorlijk wat hoogteverschil tegen. Je klimt dus vrij regelmatig, en ook best steil en hoog – natuurlijk gevolgd door afdalen, wat ook zwaar kan zijn voor je voeten en knieën. Zeker op de rotsige ondergrond in de bergen: veel paden bestaan uit stenen, rotsen of boomwortels. Wij hadden wat geoefend in de duinen en op de Utrechtse Heuvelrug, en ik ben een zeer ervaren wandelaar, maar we vonden het allebei zo nu en dan echt best zwaar. Vergeet ook die bepakking niet, max zo’n 20% van je lichaamsgewicht, dus in ons geval tussen de 11 en 13 kilo – en ook in Slovenië wordt het heet in de zomer! De meest aangeraden periodes om te gaan zijn de lente en de vroege herfst, omdat het dan rustig en aangenaam is. Wij konden alleen in de zomer, en dat is nog steeds een grote aanrader: op de trail zelf kwamen we bijna niemand tegen, in een paar wat meer toeristische stadjes was het wel behoorlijk druk.

Zou jij in Europa met de trein op vakantie gaan?
Keuzen
Marieke Eyskoot geeft reistips voor een duurzame vakantie naar Slovenië | Foto's: Marieke Eyskoot voor BinnensteBuiten

Reizen en slapen

Als je die kant op gaat met de trein, reis je bijna altijd via Salzburg. Daar gaat tegenwoordig een heel fijne slaaptrein heen, met individuele pods. Je slaapt dan in je eigen kleine cabine, die helemaal af te sluiten is. Als met twee reist en naast elkaar boekt (ik ga altijd het liefst voor de benedenverdieping, toch het comfortabelst), kun je een luikje openmaken bij het hoofdeinde en zo toch samen zijn. Zo leuk! Vanaf daar reis je via Villach verder naar één van de plekken waar je de trail wil beginnen. Het is een rondje, dus dat kan eigenlijk overal. Deze treintocht is al direct spectaculair. Je kijkt je ogen uit naar de toppen en valleien, helemaal te gek. Met ongeveer anderhalve dag ben je op je plaats van bestemming. 

Wij begonnen in Kransjka Gora, wat wordt gezien als het startpunt, en liepen vanaf daar met de klok mee. Elke etappe eindigt in een dorpje of stadje waar je kunt overnachten in een hostel, Airbnb of hotel. Die moet je wel van tevoren boeken, want sommige plaatsen zijn heel klein, of het wordt er druk. We hebben ook een paar keer in een huisje of hostel op een camping geslapen, dat was erg leuk. Zorg dat je er op tijd bij bent, dan heb je de meeste keuze en de beste prijs. Dat geldt ook voor de trein, hoe vroeger je boekt hoe beter – wij boekten in mei voor een reis in juli/augustus.

Het avontuur

Het was een fantastische belevenis. Ik zou het zo weer doen. Mag ik terug?! Hier een paar hoogtepunten en tips.

1. Wij vonden een paar van de kleinere plaatsen veel mooier dan de meer toeristische bestemmingen. Mojstrana, Grahovo ob Baci, Most na Soci, Kobarid en Log Pod Mangartom waren onze grote favorieten. En Bled is toch ook wel heel bijzonder.

2. Zorg ervoor dat je zo nu en dan een extra dag inplant om alle natuurwonderen in de omgeving te kunnen bezoeken. De Vintgar kloof bij Bled en de Peričnik waterval bij Mojstrana (je kan erachter!) hadden we echt niet willen missen, maar kom je niet automatisch tegen op de route.

3. Tegelijkertijd kom je heel veel prachtigs wel tegen, zoals beekjes en watervalletjes om in te zwemmen of pootjebaden, waterbronnen om uit te drinken, sprookjesachtige bossen en vlinderrijke alpenweides om in te picknicken. Neem je tijd om ervan te genieten! (en neem sandalen mee als je het leuk vindt om in het water te gaan, de ondergrond is kiezelig).

4. De dorpjes zijn ook beeldschoon – hou je van klassieke bouwstijl uit die regio, dan kun je je hart ophalen. Soms voelde het alsof de tijd heeft stilgestaan… Zo goed verzorgd allemaal, en de moestuinen! Tuinieren is één van de grote nationale Sloveense hobby’s, en ik heb zelden zo veel en zulke overvloedige moestuinen gezien. Smullen! Ze houden ook veel bijen en zijn trots op hun zuivel.

5. De trail is met symbolen en bordjes aangegeven, en er is een goede app die je kunt volgen (als er genoeg bereik is, meestal wel). Op de meeste bestemmingen kun je boodschappen doen of ergens iets eten, dus je hoeft niet al je voedsel mee te sjouwen. Vegetarisch en zelfs vegan (vooral in de winkels) is redelijk verkrijgbaar, al is de keuze dan niet reuze.

6. Je hoeft niet het hele traject te doen – het is juist ook heel geschikt om een deel te lopen. Wij hebben er ongeveer drie weken over gedaan, maar je kunt ook veel korter gaan. Het bussysteem van Slovenië is goed en betaalbaar, dus het is ook mogelijk om bepaalde (delen van) etappes over te slaan. Bij ons kwam dat soms ook beter uit, dus nu wil ik heel graag nog eens gaan om de onderdelen nog te lopen die ik nog tegoed heb!

Het was een reis om nooit te vergeten, en die ons ook heeft gemotiveerd om vaker kortere en langere wandeltrips te maken. Er is zo veel moois te zien! 
Heel veel plezier als je gaat, laat je het me weten?
 

Marieke

Elke week duurzame inspiratie?

Schrijf je nu in voor onze nieuwsbrief!

marieke_1.jpg
Geschreven door
Marieke Eyskoot
Datum